Wiosenne rejsy po Chorwacji-czy warto?

Wiosną rozpoczyna się sezon żeglarski i pojawiają się pomysły gdzie tym razem. Może tam gdzie dobrze wieje i jest już ciepło. Wiosenne rejsy w Chorwacji zadowolą zarówno żeglarzy jak i ich rodziny.
Majówka to praktycznie pierwsza możliwość złapania ciepłych promieni słońca. U nas trwa 3 dni i często wystarczy dobrać kilka dni urlopu, żeby wypoczywać przez cały tydzień. Na majówkę pomysłów jest wiele, ale my szczególnie polecamy Chorwację z pokładu jachtów.
Stosunkowo niewielka odległość od Polski, trasa którą można pokonać samochodem w jedną noc i tak różny od naszego klimat sprawiają, że kraj ten jest wyjątkowo popularnym kierunkiem urlopowym.

Mnóstwo możliwości żeglowania

Jeśli więc szukacie fajnego miejsca gdzie możecie pojechać na majówkę to sprawdźcie Chorwacje. Chorwacja odwiedzana przez turystów, czyli głównie wybrzeże – ląd różni się od tej, którą zwiedzają żeglarze. To co możecie zwiedzić podczas 10 pobytów w Chorwacji na lądzie możecie również mieć w trakcie jednego rejsu. Na rejsie wyruszacie z jednej miejscowości i ( najczęściej ) do niej wracacie, ale w trakcie codziennej żeglugi odwiedzacie mnóstwo innych miejsc. Możliwości poprowadzenia rejsu w Chorwacji jest tyle ilu jest żeglarzy.

 

Można żeglować wzdłuż lądu i odwiedzać te najbardziej i te mniej popularne miejscowości ciesząc się bliskością brzegu. Jednak można też odpłynąć i zacząć odwiedzać kolejno Chorwackie wyspy, których jest około 1000. Część z nich zamieszkana, zabudowana miastami i wioskami, z których każda ma swoją własną historię i tradycje, a część po prostu dzika, gdzie są piękne, urocze laguny z błękitną wodą, gdzie nie zamieszkują ludzie i możecie być przynajmniej przez chwilę sami. Praktycznie w każdej zatoce można rzucić kotwicę. W niektórych zobaczycie pojedyncze kamienne domki, które są letniskami właścicieli i bywają do wynajęcia.

 

 

Jest ciepło

Wiosna w Polsce przychodzi nieco później niż ta w Chorwacji. Tam na majówce możecie podziwiać już soczystą zieleń i kolorowe kwiaty. Prawdziwą różnicę odczujecie jednak w temperaturze. Podczas gdy u nas dopiero ściągamy zimowe ubrania, tam już możecie najczęściej chodzić cały dzień w krótkich rękawach.

Temperatury na majówce w Chorwacji są podobne to tych u nas w czerwcu. Ale już temperatury wody w morzu znacznie się różnią. U nas z kąpielami na wiosnę różnie bywa. W Chorwacji można już wskoczyć do morza i popływać a woda jest na tyle ciepła, że pozwala na takie kąpiele. Pływając jachtem możecie cumować przy dzikich plażach jak również w bezpiecznej odległości przy plażach publicznych, z których można korzystać. Na plażę dostaniecie się pontonem, który zawsze jest na wyposażeniu jachtu.
I kolejnym, jednym z najważniejszych elementów majówki w Chorwacji są ceny. Różnicę odczuwają zarówno turyści spędzający urlop na wybrzeżu jak również żeglarze.

 

Duży wybór jachtów w niskich cenach

Decydując się na czarter jachtu w Chorwacji na wiosnę otrzymujecie bardzo dobrze przygotowane jachty z możliwością wyboru spośród bardzo wielu destynacji w wyjątkowo konkurencyjnych cenach. Cenniki katalogowe jachtów, które obowiązują w sezonie są w tym okresie wyjątkowo elastyczne. Chorwaccy armatorzy dają duże rabaty cenowe na czarter jachtów na wiosnę. Zdają sobie sprawę, że sezon żeglarski się dopiero rozpoczyna i trzeba przyciągnąć żeglarzy nad Adriatyk.

Na początku sezonu żeglarskiego jest też zdecydowanie większy wybór jachtów do czarteru i każdy żeglarz może znaleźć jednostkę, która spełni jego oczekiwania.
Czarterując jacht w Chorwacji na wiosnę można też liczyć na wcześniejszy check in. Armatorzy mają mniej roboty przy jachtach, które są świeżo przygotowane do sezonu i zwykle serwis pomiędzy jednym a drugim czarterem polega na wysprzątaniu jachtu, zmianie pościeli i wymianie butli z gazem co skraca czas potrzebny na przygotowanie jachtu do czarteru przez kolejną załogę.
Jeśli wybierzecie się na rejs po Chorwacji na wiosnę możecie liczyć też na kolejne miłe niespodzianki.

 

 

Po pierwsze miejsca w portach. Podczas gdy w środku sezonu turystycznego czasem jest trudno o miejsca w portach w najbardziej popularnych miejscowościach to podczas rejsów wiosennych w większości portów znajdziecie miejsce.

Tanie cumowanie

Ponadto ceny cumowania w portach są niższe niż w środku sezonu a w mniejszych miejscowościach obsługa portów po prostu nie pracuje poza sezonem co oznacza bezpłatny postój, a jeśli nawet port jest płatny to możecie liczyć bez problemu na 2-3 godziny darmowego postoju przy keji, gdy dookoła jest jeszcze sporo wolnych miejsc do cumowania.
Na darmowy postój można też liczyć w zatokach i na kotwicowiskach, gdyż zdecydowana większość dzierżawców zatok nie pobiera opłat od żeglarzy przed sezonem, bo po prostu im się to nie opłaca ze względu na mały ruch jachtów w tym okresie.

Żeglarska pogoda i brak tłumów

I największa gratka dla żeglarzy, którzy zdecydują się na czarter jachtu w Chorwacji przed sezonem to dobre wiatry. Na wiosnę w Chorwacji zazwyczaj możecie liczyć na wiatr do żeglugi. Wieje całymi dniami i w każdym rejonie Adriatyku. Czasem się trafi bura, ale zazwyczaj są to wiatry sprzyjające żegludze. Przy dobrych wiatrach możecie zwiedzić spory kawał Chorwacji i cieszyć się beztroskim rejsem po pięknym kraju w dodatku za niewielką cenę.

Jak przez cały dzień nacieszycie się wiatrem i wodą to zapewne zechcecie zejść na ląd. I tu spotka was kolejna niespodzianka. W chorwackich miejscowościach nie będzie tłoku. Bez problemu znajdziecie ustronne miejsca, gdzie będziecie mogli nacieszyć się pięknem otaczającego krajobrazu i wyszukać najlepsze kadry do robienia zdjęć.
Przepiękne krajobrazy, świeża, żywa zieleń, błękit niezmąconej wody i widoki, których nikt wam nie przesłoni
W każdej tawernie znajdziecie miejsce a obsługa nie przesycona jeszcze wakacyjnym natłokiem turystów zadba bardzo szybko, żebyście mogli rozkoszować się specjalnościami miejscowej kuchni.

 

 

Zapraszamy więc wszystkich chętnych na rejsy w Chorwacji podczas wiosennych urlopów. Żeglarzy, którzy poszukują dobrych wiatrów, nowych wód i chcą przeżyć niezapomniany czas na żaglach, na komfortowych, przygotowanych do żeglugi jachtach zapraszamy do korzystania z ofert czarteru jachtów w Chorwacji. Z nami zawsze znajdziecie najlepszy jacht, który spełni wasze oczekiwania i będzie w najlepszej cenie.