Uprawnienia do czarteru jachtów w Chorwacji

Osoby chcące zorganizować samodzielnie rejs po Chorwacji często zadają pytanie czy moje uprawnienia żeglarskie wystarczą. Lista certyfikatów, które są uznawane przy czarterze jachtu w Chorwacji zawiera wszystkie polskie patenty żeglarskie.

Jeśli więc chcecie się wybrać na rejs po Chorwacji to śmiało możecie go planować posiadając patent wydany przez Polski Związek Żeglarski. Ważne jest, aby wasze kompetencje były rozszerzone o posiadanie certyfikatu radiooperatora bliskiego zasięgu (w skrócie SRC – Short Range Certificate) . Bez tego nie będziecie mogli samodzielnie wyczarterować jachtu w Chorwacji.

Chorwackie Ministerstwo Gospodarki Morskiej określiło jakie certyfikaty są wymagane w ich kraju, aby wyczarterować jacht i móc nim żeglować. Lista ta została stworzona już kilka lat temu i dawno nie było aktualizacji, jednak na jej podstawie widzimy, że patenty PZŻ są uznawane.

Uprawnienia do czarteru jachtów na podstawie polskich patentów żeglarskich

ŻEGLARZ JACHTOWY

Uprawnienia: łodzie używane do prywatnych celów i łodzie czarterowane bez załogi:

wody terytorialne Chorwacji w odległości 1NM od wybrzeża oraz od brzegów wysp pod warunkiem posiadania świadectwa SRC

STERNIK JACHTOWY

Uprawnienia: jachty używane do prywatnych celów do 30 GT (gross tonage – tonaż pojemnościowy brutto) i jachty czarterowane do 30GT:

wody wewnętrzne i morze terytorialne Chorwacji pod warunkiem posiadania świadectwa SRC

JACHTOWY STERNIK MORSKI

Uprawnienia: jachty używane do prywatnych celów i jachty czarterowane do 500GT:

wody wewnętrzne i morze terytorialne Chorwacji, cały obszar nawigacyjny Adriatyku przy rejsach międzynarodowych (żeglowanie po wodach terytorialnych innych krajów określają przepisy danego kraju), obowiązuje certyfikat SRC

KAPITAN JACHTOWY

Uprawnienia: jachty używane do prywatnych celów i jachty czarterowane do 500GT:

bez ograniczeń terytorialnych, cały obszar morski, Chorwacja i wody międzynarodowe ( żeglowanie po wodach terytorialnych innych krajów określają przepisy danego kraju), z obowiązkiem posiadania certyfikatu SRC

W Chorwacji obowiązuje również ISSA

Poza wymienionymi polskimi certyfikatami Chorwaci uznają również międzynarodowe certyfikaty ISSA (International Sailing Schools Association).

Posiadacze tych certyfikatów poczynając od ISSA Inshore Skipper mogą swobodnie czarterować jachty w Chorwacji. Zresztą posiadając certyfikat ISSA można czarterować swobodnie jachty na prawie każdym akwenie morskim. Ponieważ szkolenie ISSA zawiera w sobie również szkolenie radiooperatora krótkiego zasięgu to teoretycznie nie powinno się wymagać dodatkowego dokumentu potwierdzającego uprawnienia SRC, jednak większość chorwackich armatorów czarterując jachty wymaga, aby te uprawnienia były potwierdzone osobno.

Jeśli zamierzacie wyczarterować jacht w Chorwacji i nie jesteście pewni czy posiadane przez was uprawnienia są odpowiednie to wystarczy nas zapytać. Wynajmując jachty dla naszych klientów zawsze dbamy o wszystkie szczegóły i sprawdzamy dokumenty przed zawarciem umowy. Oferując czarter jachtów w Chorwacji kompleksowo przeprowadzimy was przez cały ten proces. Pomożemy w wyborze jachtu, a także odpowiemy na wszystkie szczegółowe pytania dotyczące jachtów i czarterów. Od umowy przez aktualne newsy o Chorwacji, dotarcie na miejsce ,odbiór jachtu, czarterowe „kruczki”, wybór trasy, informacje o miejscowościach, atrakcjach, aż do zdania jachtu.

 

VODITELJ BRODICE

To chorwacki certyfikat obejmujący uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych i motorowych do 30GT po wszystkich wodach terytorium Chorwacji bez innych ograniczeń. Certyfikat ten zawiera również uprawnienia radiooperatora SRC. Należy pamiętać, że uprawnienia Voditejl Brodice są ważne tylko w Chorwacji i czarter w innym kraju na podstawie tego certyfikatu jest praktycznie niemożliwy.

 

Certyfikaty motorowodne

Na jachtach żaglowych w Chorwacji obowiązują także patenty motorowodne, co oznacza, że posiadacze certyfikatów (patentów) motorowodnych, od Starszego sternika motorowodnego mogą również czarterować jachty żaglowe. Oczywiste jest, że jeśli chcecie wyczarterować jacht żaglowy to powinniście umieć go obsługiwać. To kwestia bezpieczeństwa i nie podlega dyskusji. Jednak jeśli posiadacie odpowiednie umiejętności pływania na żaglach, a zdobyliście certyfikat motorowodny to również możecie czarterować jachty żaglowe w Chorwacji. Oto lista certyfikatów, które Chorwaci uznają:

 

STERNIK MOTOROWODNY

Uprawnienia: łodzie używane prywatnie i łodzie czarterowane:

wody terytorialne Chorwacji w odległości 1 NM od wybrzeża oraz w odległości 1 NM od brzegów wysp, pod warunkiem, że sternik ma ukończony 15 rok życia

STARSZY STERNIK MOTOROWODNY

Uprawnienia: łodzie i jachty używane prywatnie, łodzie i jachty czarterowane do 30 GT:

wody terytorialne i całe morze terytorialne dostępne z Chorwacji pod warunkiem posiadania certyfikatu SRC

MORSKI STERNIK MOTOROWODNY

Uprawnienia: łodzie i jachty używane prywatnie, łodzie i jachty czarterowane do 100 GT:

W obszarze nawigacyjnym Chorwacji, obejmując międzynarodowe podróże po Adriatyku pod warunkiem posiadania certyfikatu SRC

KAPITAN MOTOROWODNY

Uprawnienia: łodzie i jachty używane prywatnie, łodzie i jachty czarterowane do 100 GT:

Bez ograniczeń odnośnie obszaru żeglowania pod warunkiem posiadania certyfikatu SRC. Żeglowanie po wodach poza Chorwacją regulują odrębne przepisy odwiedzanych krajów.

MOTORZYSTA MOTOROWODNY

Uprawnienia: łodzie i jachty używane do celów prywatnych oraz łodzie i jachty czarterowane do 30 GT:

Wody terytorialne Chorwacji i wody dostępne z morza (chorwackiego) pod warunkiem posiadania certyfikaty radiooperatora SRC

MECHANIK MOTOROWODNY

Uprawnienia: łodzie i jachty używane do celów prywatnych oraz łodzie i jachty czarterowane do 30 GT:

Wody terytorialne Chorwacji i wody dostępne z morza (chorwackiego) pod warunkiem posiadania certyfikaty radiooperatora SRC