Rola załogi na rejsie

Jeśli wybieracie się pierwszy raz na rejs to może was nieco zdziwić, że na jachcie nie będziecie zakwaterowani jako goście ale wpisani do listy jako załoga.

Załoga na jachcie bierze czynny udział w rejsie,a wszystko pod czujnym okiem kapitana.

Co więc będziemy robić na rejsie jak już będziemy w załodze?

Różnica między gośćmi a załogą jest taka, że goście pływają a załoga żegluje 😉

Załogę tworzą na jachcie ludzie, którzy wspólnie podróżują, bawią się, odpoczywają i dbają o bezpieczeństwo swoje i jachtu. W załodze są wachty i każdy ma swoje obowiązki. Na polecenie kapitana załoga wykonuje przydzielone obowiązki. Czasem trzeba pomóc przy pracy na żaglach, czasem rzucić cumę w porcie a czasem stanąć za sterem.

Nie przejmujcie się tym, że nigdy tych rzeczy nie robiliście. Od tego jest kapitan, żeby przed i w trakcie rejsu nauczył swoją załogę jak „obsługiwać” jacht.

Jak wejdziecie pierwszy raz na pokład to kapitan zapozna was z rozkładem jachtu i pokaże do czego służą mniej lub bardziej wam znane do tej pory rzeczy.

Przed wypłynięciem przeszkoli was też z zasad bezpieczeństwa na jachcie, a po wyjściu z portu przećwiczycie manewry awaryjne w razie zagrożenia.

Czy coś powinniśmy wiedzieć przed rejsem?

Podstawową wiedzę otrzymacie po wejściu na pokład i wcześniej nie wymaga się znajomości żeglarstwa, ale jeśli chcielibyście czerpać więcej radości z żeglowania to możecie zaznajomić się z kilkoma rzeczami.

Na przykład możecie nauczyć się podstawowych nazw jak dziób, rufa, lewa, prawa burta, bakisty, cumy, klar, odbijacze, maszt, bom,mesa, koja.

Jak się z nimi zapoznacie to będzie łatwiej się poruszać po jachcie i ogarnąć gdzie co jest na każdym czarterowym jachcie.

Możecie też zaznajomić się z kierunkami jachtu względem wiatru. Są to bajdewind, półwiatr, baksztag i fordewind. Tutaj też skojarzą się wam określenia ostrzenie i odpadanie od wiatru. Ale nie przejmujcie się jeśli te nowe słowa nie będą wam od razu wchodziły do głowy. Na jachcie jak będziecie ich używali w praktyce to się szybko utrwalą.

Najważniejsze na jachcie jest bezpieczeństwo. Już przed rejsem możecie sobie wpoić zasadę poruszania się na jachcie zwłaszcza jak idzie się blisko burty: jedna ręka dla siebie a druga dla jachtu. Oznacza to, żeby zawsze trzymać się jedną ręką czegoś stabilnego na jachcie.

Przed wyjściem w morze poznacie też przynajmniej dwa skuteczne węzły żeglarskie i sposób buchtowania lin. Jak ktoś ma ambicje to może już przećwiczyć te rzeczy w domu ucząc się np. węzła cumowniczego i ratunkowego.

Czy będziemy mieli jakieś zadania podczas rejsu?

 

Załoga podczas rejsu ma mnóstwo zadań – ale na szczęście nie są one czasochłonne. Na przykład przy zmianie kierunku płynięcia będziecie wybierać i wydawać różne liny, które szybko będziecie potrafili nazwać, albo będziecie musieli popracować na cumach w czasie wchodzenia lub wychodzenia z portu, albo chronić burty przy cumowaniu, albo sprawdzić położenie gdzie jesteście w danym momencie, albo sterować jachtem, albo też dostać się na ląd pontonem żeby wywieźć cumy na ląd. Na jachcie cała załoga wykonuje prace, które są normalnymi funkcjami załogi na każdym jachcie żaglowym i są niezbędne żeby żeglować. Każdego dnia będzie też wyznaczona wachta kambuzowa (to 2 osoby które w danym dniu przygotowują posiłki dla reszty załogi), ale i tu jest możliwość do kulinarnych popisów i zaskoczenia reszty załogi wyjątkowym daniem. Właściwie pomiędzy wachtami kambuzowymi chyba jest największa konkurencja na rejsach.

Nie bójcie się jednak, że na rejsie będziecie pracować. Na rejs jedziemy wszyscy, żeby przede wszystkim odpoczywać. To co nazywamy pracą załogi na jachcie to tylko krótkie zadania np. żeglujemy już godzinę jednym kursem i chcemy zmienić kierunek. Kapitan mówi: „przygotować się do zwrotu przez sztag”, na co załoga zajmuje stanowiska przy linach od żagli i na polecenie kapitana luzuje jedne liny a wybiera drugie i wszyscy wracają do tego co robili przed chwilą. Cała ta praca przy zmianie kierunku trwa nie dłużej niż 3 minuty. Podobnie jest z większością tych nazwanych przez nas pracami, które wykonuje załoga. Szybko przekonacie się sami, że zajęcia na jachcie to czysta przyjemność, a jeśli kiedyś będziecie chcieli samodzielnie skorzystać z czarteru jachtu to wiedza, którą zdobędziecie będzie wam bardzo przydatna.

A jak wypoczywać na rejsie skoro tyle pracy ma załoga?

Tak naprawdę na rejsie odpoczywa się cały czas. To prawda, że załoga ma swoje zadania, ale one nie angażują cały czas chyba, że ktoś tak chce, bo np. sterowanie wymaga już więcej czasu i skupienia.

Wypoczynek na jachcie to przebywanie w kontakcie z przyrodą, podziwianie pięknych widoków, ciepłe promienie słońca na skórze, szum fal, zwiedzanie, nowe znajomości, nowe miejsca,plażowanie, kąpiele w morzu, imprezy, dobre jedzenie.

Na rejsie możecie odpoczywać tak jak w każdym miejscu, które wybieracie na urlop. Tutaj jednak zmienia się codzienny krajobraz, codziennie jesteście w innym miejscu, jesteście w innej zatoce i na nowej plaży. Żeglowanie jest jak podróż z własnym apartamentem, wycieczka objazdowa bez codziennego zbierania się do podróży, pakowania i wszystkich przygotowań. Po prostu budzicie się rano i żeglujemy w nowe miejsca.

Zapraszamy wszystkie chętne osoby na rejs. Poznajcie z nami uroki żeglowania.