Dzieci na pokładzie

Kilka rad jak się przygotować jeśli na pokładzie mamy najmłodszych żeglarzy

Rejsy morskie z dziećmi na pokładzie

Środki bezpieczeństwa

Jeśli w waszej załodze są dzieci to musicie pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze bezpieczeństwo dzieci na pokładzie. Podstawową rzeczą jest zabranie ze sobą dopasowanych kamizelek ratunkowych dla dzieci lub jeśli nie macie własnych to każdy armator, od którego będziecie czarterować jacht, takie kamizelki Wam udostępni. Kamizelki są po to żeby je zakładać w czasie żeglugi, a nie po to żeby leżały schowane pod koją. Nieco wygodniejszym rozwiązaniem są szelki, oczywiście dopasowane, które mają odpowiedniej długości linki zakończone karabińczykami. Wtedy rodzic może kontrolować dziecko i chodzić za nim po pokładzie trzymając koniec linki. Posiadając szelki można również wzdłuż pokładu rozpiąć tzw. lajfline, czyli linę przymocowaną do stałych elementów pokładu, do której przypinamy linkę od kamizelki i mamy pewność że dziecko nie wypadnie za burtę.

 

 

Jeśli płynie z Wami maluszek, który jeszcze korzysta z wózka to ten wózek musicie wziąć ze sobą. Na jachcie jest wystarczająco miejsca, żeby go spakować.

Dzieci w wieku przedszkolnym i starsze, uczymy od początku jachtowej zasady „jedna ręka dla jachtu, druga dla siebie”. Dobrze jest przed rejsem opowiedzieć dzieciom jak wygląda żeglowanie i że na statku wszyscy mają swoje zadania i role. Należy też zapowiedzieć dzieciom, że na jachcie muszą słuchać rodziców, a już na pewno kapitana. Takie zdyscyplinowanie powoduje, że nasi mali żeglarze nawet jeśli czasem nie usłuchają rodziców to prośbę kapitana zawsze przyjmą bardzo ambicjonalnie.

 

Dla większości dzieci rola Marynarza jest już olbrzymią frajdą i z doświadczenia wiemy, że dzieci chętnie angażują się i zajmują pracami na pokładzie od pomocy przy sterowaniu, wybieraniu lin, klarowaniu jachtu po prace najmniej lubiane przez dorosłych jak np. szorowanie pokładu czy polerowanie kabestanów.

Dzieci powinny obowiązkowo poruszać sie po pokładzie w butach, które będą miały antypoślizgową podeszwę. Chodzenie boso grozi poślizgnięciem lub zahaczeniem o jakiś element i skaleczeniem.

Ponadto Maluchy zawsze muszą mieć na głowie czapeczkę z daszkiem, a skóra posmarowana powinna być kremem z wysokim filtrem ( unikniemy w ten sposób poparzeń i udarów słonecznych). Czarterując jacht można też zamówić dodatkową siatkę rozpinaną na relingach pokładowych. U różnych armatorów jest ona bezpłatna lub montowana za odpłatnością, jednak  żeglując z dziećmi, zwłaszcza małymi, poprawia ona bezpieczeństwo.

Żeglowanie

Zabierając Wasze pociechy w rejs nie możecie się nastawiać na ambitne żeglowanie. Nie wybierajcie więc na rejs z dziećmi akwenów gdzie ciągle jest „żeglarska” pogoda, wieje i trzeba robić długie przeloty. Chociaż większość dzieci uwielbia żeglować to jednak pamiętajmy, żeby nie wystawiać ich cierpliwości na próbę. Za to krótkie odcinki podzielone częstymi postojami z długimi kąpielami w słonecznych zatoczkach to jest to co powinno sprawić, że nasze dzieci uznają rejs za super zabawę i będą chciały jak najwięcej żeglować.

Należy też zadbać o to żeby dziecko zeszło przynajmniej raz dziennie na ląd na co najmniej kilka godzin. Dobrym pomysłem podczas rejsu z dziećmi jest, aby codziennie po południu przybijać do brzegu i tam zostać na noc. Popołudniowy lub wieczorny spacer po miasteczku, po drodze lody, plac zabaw to jest to co powinniśmy uwzględnić w naszych planach. Stawanie na kotwicy i pływanie pontonem do brzegu też jest atrakcją, jednak powtarzane dzień w dzień spowoduje, że dzieci mające do dyspozycji przez większość czasu tylko powierzchnie pokładu zaczną się po prostu nudzić.

Rozrywka

Zabierając dzieci na rejs nie zapominajcie o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze akcesoria do pływania i zabawy w wodzie m.in.:  płetwy, maska z fajką, dmuchane zabawki. Można zorganizować konkurs pływania, skoków do wody. Dobrze też jest zabrać kredki, farbki i papier rysunkowy, można przecież urządzić konkurs na najładniejszy portret Neptuna lub najładniej namalowany jacht. Ulubione gry planszowe, karty, zabawki i pluszaki, z którymi dzieciaczki nie mogą się rozstać, to wszystko powinno znaleźć się w bagażu.