Dojazd do Chorwacji

Autem, autokarem czy samolotem czyli jak się dostać nad Chorwackie wybrzeże. Jeżeli zdecydujecie się na dojazd samochodem, my polecamy trasę przez Austrię i Słowenię.

Jest ona nieco dłuższa ale wygodniejsza do podróżowania i pokonujemy ją w krótszym czasie. Omijamy jazdę przez Słowackie miasteczka z ograniczeniami prędkości i prawie cały czas jesteśmy na autostradach. Jeśli chodzi o koszty zakupu winietek i opłat drogowych na obu trasach są niemal identyczne. Wybierając się jednak przez Słowację, można skorzystać z opcji ekonomicznej i odpuścić sobie zakup słowackiej winietki dodając do czasu przejazdu ok 20 minut.

Samochodem przez Słowację, Węgry:
Wyjeżdżając z Polski kieruj się na: Dolny Kubin (Słowacja), Banska Bystrica (Słowacja), Zvolenska Slatina (Słowacja), Velky Krtis (Słowacja), Budapeszt (Węgry), Siofok (Węgry), Zagrzeb (Chorwacja).

Wybierając wariant ekonomiczny bez konieczności zakupu winiety słowackiej kierujemy się na Chyżne i na terenie Słowacji przejeżdżamy przez Trstena, Dolny Kubin, Ruzomberok, aby dotrzeć do miejscowości Komarno (Słowacja). Tam po przekroczeniu granicy zakupujemy węgierską opłatę drogową i kierujemy się autostradami do Chorwacji.

Samochodem przez Czechy, Austrię i Słowenię:
Z Polski kieruj się na Brno (Czechy), Wiedeń (Austria), Graz (Austria), Mureck (Austria), Lenart (Słowenia), Ptuj (Słowenia), Zagrzeb (Chorwacja) Trasa uwzględnia pominięcie płatnej autostrady w Słowenii.

dojazd-do-chorwacji

Ceny opłat drogowych na 2017 rok obejmujące obydwie opcje dojazdu z Polski do Zagrzebia w Chorwacji.

  • Słowacja 10 dni 10 Euro                    Czechy 10 dni 310 CZK
  • Węgry 10 dni 2975 HUF                    Austria 10 dni 8,70 Euro

Potem ceny w Chorwacji są naliczane na bramkach i są zależne od tego, do jakiej miejscowości chcecie dotrzeć.

Autokarem
Istnieje również możliwość dotarcia do Chorwacji autokarem. Z Polski kursuje regularna linia autokarowa, stworzona specjalnie dla żeglarzy, która dociera do większości Chorwackich marin. Koszt biletu w obie strony waha się od 444 zł (z południa Polski) do 474 zł ( z Polski centralnej). Podróż w jedną stronę to koszt 333-353 zł.

Samolotem
Kolejnym sposobem dotarcia do Chorwacji jest transport lotniczy. Loty z Polski lądują w Zadarze, Splicie i Dubrovniku. Aby sprawdzić dostępne terminy i ceny można skorzystać ze strony www.skyscanner.pl