Dlaczego rejs?


Co sprawia, że zamiast spędzać wakacje w wygodnym hotelu ludzie wybierają włóczęgę od portu do portu? I dlaczego większość jak raz tego spróbuje to zawsze do tego wraca? Rejsy Chorwacja…

 

CIASNA KOJA CZY WYGODNE HOTELOWE ŁÓŻKO ?

 

 

Wakacje to krótki, o wiele za krótki, czas by go zmarnować. Jak je wykorzystać, gdzie pojechać i jak spędzać czas?

Tradycyjna forma spędzania wakacji to najczęściej pokój w hotelu lub pensjonacie, regularne posiłki, góry lub woda i błogi wypoczynek w wymarzonej miejscowości. Morze, jezioro lub basen to to co powinno być w pobliżu.

Czy warto taki błogi wypoczynek zamienić na ciasną kajutę z koją, życie na kilkunastu metrach kwadratowych z kilkoma osobami, codzienne zaangażowanie w prace na pokładzie. Porównanie jest przejrzyste i łatwo wybrać. Ale dlaczego tylu ludzi, którzy spróbują tej formy wypoczynku zawsze do tego powraca?

Rejsy jachtem, rejsy morskie. Dla niektórych to magiczne słowa, czasem szaleństwo, burżujstwo lub coś czego zazdrościmy.

 

Jak wygląda taki rejs? Co w tym wszystkim jest takiego niesamowitego, że ludzie którzy popłynęli raz ciągle wracają na pokład?

 

Milna na wyspie Brac

Po pierwsze, codziennie jesteś w innym miejscu. Nie znudzisz się więc tymi samymi uliczkami i tą samą plażą. Plaża dla Ciebie jest tam gdzie Ci się spodoba. Docieramy do niezwykłych zatoczek z krystaliczną wodą, niedostępnych z lądu. Chcesz się opalać to wylegujesz się w słońcu, chcesz poczytać ciekawą książkę to przeszkadzał Ci będzie tylko szum fal.

Dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas jest zawsze praca na pokładzie. Przy sterze, na żaglach lub w zadaniach wachtowych.

Nasi skiperzy zawsze chętnie dzielą się swoją wiedzą, uczą żeglarstwa i pomagają stawiać pierwsze „kroki” na morzu.

Na niektórych rejsach jest możliwość przejścia szkolenia żeglarskiego i zdobycia certyfikatu ISSA, który daje możliwość samodzielnego czarteru jachtów i prowadzenia jachtów na większości akwenów czarterowych.

A jak nie umiem pływać?

To żaden problem. Nie chcesz się kąpać to nie musisz, a jak najdzie Cię ochota to zawsze znajdzie się rozwiązanie. Mamy kamizelki ratunkowe. Tak uzbrojony możesz się czuć pewnie w wodzie. Przecież można zakotwiczyć w pobliżu plaży i wtedy możesz wchodzić do wody z brzegu gdzie zawsze jest płytka woda.

Gdzie się śpi?

Na jachcie są kajuty. To małe, zwykle 2 osobowe pokoiki z łóżkami czyli kojami i niewielkimi półkami i szafeczkami na rzeczy. W kajutach jest niewiele miejsca, dlatego też bagaż lepiej spakować do miękkich toreb podróżnych niż do twardych dużych walizek. Co w takim bagażu powinno się znaleźć można przeczytać tutaj.

Na noclegi stajemy w portach lub na kotwicowiskach przy brzegu. W porcie schodzimy suchą nogą na ląd ale stając na kotwicowisku można zaraz po przebudzeniu wskoczyć do orzeźwiającej wody. Na pokładzie zawsze mamy ponton, którym w każdej chwili można dotrzeć do brzegu.

 

Milna od strony mariny

Jak wyglądają posiłki?

Żeby rejs był udany to musi być dobre jedzenie. Na jachcie mamy zawsze dobrze wyposażoną kuchnie tzw. kambuz, z lodówką, kuchenką z piekarnikiem. Przed rejsem robimy zaprowiantowanie wg ustalonej z załogą listy i codziennie dokupujemy świeże produkty wg potrzeb. Posiłki zwykle są przygotowywane przez wachty kambuzowe. Na początku rejsu skipper dzieli załogę na 2 osobowe wachty, które w danym dniu przygotowują posiłki dla reszty załogi. To jachtowe gotowanie nie zabiera dużo czasu a zawsze jest okazją do pokazania swoich kulinarnych możliwości i poznania nowych smaków. Ryby i owoce morza są w zasięgu ręki jeśli na pokładzie znajdzie się ich łowca. Jeśli nie to zawsze pozostają miejscowe tawerny i restauracje.

 

 
Zachód słońca nad Adriatykiem

 

Serdecznie zapraszamy na nasze rejsy lub do skorzystania z oferty czarteru jachtów.