Czartery jachtów Chorwacja Dalmacja Miasta Porty


Dalmacja (Dalmacija)

 

Oferując nasze słoneczne rejsy morskie i czarter jachtów wypływamy najczęściej z portów środkowej Dalmacji. Często słyszymy pytania gdzie to jest?

Dalmacja to kraina rozciągająca się od wyspy Pag w Chorwacji aż po Zatokę Kotorską w Czarnogórze. Dalmacja obejmuje pas wybrzeża o długości około 400km oraz leżące na tej długości wyspy, których jest około tysiąca.
W Chorwackiej części Dalmacji znajdują się najpiękniejsze miejsca, które warto odwiedzić żeglując jachtem w czasie rejsu morskiego po Adriatyku. Rytm życia mieszkańców wyznaczają tutaj wyprawy małymi łódkami na ryby, picie kawy parzonej w garnku, poobiednie drzemki w cieniu, picie wina i rozmowy na tarasie z widokiem na morze.

Na samym początku Dalmacji znajduje się wyspa Pag. Na Pagu w odsalarni pozyskuje się sól morską oraz można raczyć się doskonałym Paskim serem, który swój wyjątkowy smak zawdzięcza ziołowej diecie owiec. Owce na Pagu jedzą głównie tymianek, rozmaryn i szałwię, gdyż zielone zbocza tej wyspy są pokryte w większości właśnie tymi ziołami. Czarterując jacht z okolic środkowej lub północnej Chorwacji warto odwiedzić tą wyspę. Można stanąć na kotwicy w wielu miejscach wzdłuż wyspy lub zaparkować jachtem w którymś z rybackich miasteczek np. w Mandre.

Nieco poniżej na wybrzeżu znajduje się miasto Zadar. Warto odwiedzić miejskie nabrzeże z jedynymi w swoim rodzaju organami morskimi, które grają dzięki falom rozbijającym się o brzeg. Świetnie się ich słucha popijając Maraschino – słynny zadarski likier wiśniowy. W mieście znajduje się przepiękna starówka z wieloma zabytkami, m.in. kościołów i ruin rzymskich.
Z Zadaru można skorzystać z oferty na czarter jachtów. Marina w Zadarze oferuje jachty wielu armatorów z Chorwacji. Jej położenie pozwala na wieczorne spacery do centrum i korzystanie z uroków nocnego życia zarówno dla imprezowiczów jak również dla romantyków ceniących sobie długie nocne spacery po wypalonych słońcem uliczkach, posiedzenia przy kawie i winie i wpatrywanie się w niebo, które w Chorwacji jest zawsze pełne gwiazd.
Niedaleko Zadaru w miejscowości Sukosan jest największa marina w Chorwacji. W Sukosanie stacjonuje większość chorwackich firm oferujących czartery jachtów.

Poniżej znajduje się miasto, w którym odbywały się koronację królów – Biograd na Moru. Stanowi ono również dobrą bazę wypadową do rozpoczęcia rejsu i znajduje się tam również marina, z której można dokonać czarteru jachtów.

Jadąc dalej w dół Chorwacji mijamy ciekawy półwysep Murter oraz nadmorskie miasteczka z uroczymi Vodicami, aby dotrzeć do miasteczka Skradin leżącego przy wodospadach rzeki Krka. Skradin jest malutkim miasteczkiem/wioską, w której można zaznać prawdziwego spokoju. Życie tutaj toczy się swoim rytmem. Całe centrum skupia się wokół nabrzeża i nie zmienia swojego rytmu w ciągu całego dnia. W Skradinie po wycieczce na wodospady Krki najlepiej rozłożyć się nad brzegiem rzeki i wygrzewać w promieniach słońca. Mało tu wiatru, ale za to mieszkańcy produkują znakomite napoje wyskokowe. Znana wszystkim żeglarzom jest winiarnia „u babiczki” gdzie można spędzać długie godziny sącząc pyszne miejscowe wino zagryzane domowymi oliwkami, prsutem i paskim sirem. W Skradinie jest też marina ACI. Można stąd zarezerwować czarter jachtu ale jest jeden minus takiego rejsu. Ze względu na panujący w wiosce klimat nie chce się stąd wypływać.
Ale jeśli już ruszymy to rzeką Krka dopłyniemy do ujścia rzeki do morza w pobliżu miasta Sibenik.

To już sam środek Dalmacji. Sibenik jest najstarszym miastem Chorwatów na wschodnim wybrzeżu. Warta zobaczenia jest tu katedra św.Jakuba. Niesamowita budowla zbudowana z samego kamienia. Poza starym miastem, które jak w większości miast Chorwacji, zachwyca, warto zobaczyć twierdzę św.Mikołaja. Znajduje się ona u wejścia do kanału sv.Ante. To kanał którym rzeka Krka uchodzi do morza i tędy też rozpoczynają się wszystkie rejsy z chorwackiego Sibenika, w którym jest bardzo ładna nowoczesna marina oferująca jachty do czarteru.
Ponadto Szybenik jest jednym z naszych ulubionych miejsc startowych na rejsy morskie. Wypływając przez kanał sv.Ante możemy ruszyć na północ lub południe i zwiedzać mniej znane i mniej oblegane wyspy północnej części Chorwacji lub płynąć w stronę słońca i zdobywać wyspy południa.

Płynąc dalej wzdłuż wybrzeża można minąć kilka ciekawych miejscowości m.in. Primosten, Rogoznica, Marina, żeby dotrzeć do Trogiru. Portowego miasta, o którego urodzie ciężko pisać. Tam trzeba zejść na ląd i po prostu zwiedzać. Z zabytków wartych zobaczenia można wymienić Katedrę św.Wawrzyńca, Pałac Cipiko, Pałac Stafileo. Żeby poczuć klimat tego miasta trzeba tam pospacerować, nocą przytulić się do ciepłego kamiennego muru i wpatrywać się w niebo pełne gwiazd.

W opisanej części oferujemy czartery jachtów Chorwacja z następujących miast: Zadar, Sukosan, Biograd, Murter, Pirovac, Vodice, Sibenik, Primosten, Rogoznica, Seget Donji i Trogir.

W dalszej części Dalmacji docieramy do znanego wszystkim Splitu. To miasto trzeba przynajmniej raz odwiedzić. W Splicie można stanąć na kotwicy przed miastem lub zacumować w marinie ACI Split. Z tej mariny dostępnych jest również wiele jachtów. Czarter jachtów Chorwacja Split znajdują się w naszej ofercie. Jeśli rozpoczniemy lub zakończymy rejs morski w Chorwacji właśnie w Splicie warto poświęcić jeden dzień na spacer po mieście. Znajduje się tu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pałac cesarza Dioklecjana, przy którym znajduje się kamienny ryneczek gdzie można napić się dobrej kawy, a później pospacerować w cieniu kamiennych murów. Warto przy okazji spaceru zwiedzić kościół św. Franciszka z nagrobkami sławnych mieszkańców miasta oraz pozostałe zabytki, których w Splicie jest mnóstwo.

Podróżując w dół Chorwacji napotkamy następnie „makarską riwierę” z głównymi miastami Makarska i Baska Voda. Rejon ten jest ceniony głównie przez letników i pod nich przystosowany. Płynąc jachtem warto w tym miejscu skierować kurs w stronę wysp, na nich znajdziemy więcej atrakcji niż na lądzie.

Ostatnim największym miastem chorwackiej Dalmacji jest Dubrovnik. Miasta nie trzeba przedstawiać ani opisywać. Dla żeglarzy znajdują się tam mariny, w których można zacumować jachtem. Dubrovnik stanowi też bazę startową ze względu na to, że swoje siedziby mają tam armatorzy oferujący czarter jachtów. Chorwacja kończy się właściwie na Dubrovniku. Dalej można popłynąć do Czarnogóry. Plusem czarteru jachtu z Dubrovnika jest fakt, iż zdecydowana większość jachtów posiada w cenie czarteru pozwolenie na opuszczenie wód Chorwacji i rejs np. do Czarnogóry lub Grecji.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na czarter jachtów w Chorwacji